Zvířecí terapie

Zvířecí terapie v domově pro seniory

Zvířecí terapie je terapeutický přístup za pomoci zvířat, využívající jejich pozitivní působení na fyzický a psychický stav člověka. Terapie za pomoci zvířat se aplikuje napříč všemi věkovými kategoriemi a využívá se při léčbě nejrůznějších nemoci fyzického, i psychického rázu. V CSP Vodňany je rehabilitace prováděna za pomoci našeho kocoura Bertíka a jednoho páru ptáčků zebřiček. Naši uživatelé se rádi starají o naše zvířátka. Nejen že je nakrmí, ale dbají i o jejich čistotu. Dlouhodobě nám zde velmi příznivě působí a dělá radost canisterapeutický pes Xaviér Jasmínový sen (Jorkšírský teriér) prostě náš „Xavoušek“.

1
2
3
4

1

V CSP Vodňany je zaměstnán pes XAVIÉR - canisterapeutický pes

Dobrý den vážení občané Vodňan, chtěl bych se vám představit. Jmenuji se Xaviér Jasmínový sen a jsem pes plemene Jorkšírský teriér. A přesto, že jsem pes, chodím do práce jako vy lidé. Nevěříte? Docházím se svojí paničkou za seniory do  Centra sociální pomoci Vodňany. Nejsem totiž jen tak nějaký pes, jsem pes canisterapeutický. Že nevíte, co to znamená?

Canisterapie je jednou z forem zooterapie, jde o léčebné působení zvířat na fyzické a  psychické zdraví člověka, je jednou z metod psychosociální podpory zdraví lidí všech věkových kategorií. Při své práci využívám příznivého působení sebe samotného na zdraví člověka, protože canisterapie je vhodnou součástí ucelené rehabilitace. Tuto zoorehabilitaci nemůže provádět jen tak nějaký pes, to se musí složit zkoušky. Já jsem je skládal ve Výcvikovém canisterapeutickém sdružení Hafík, o. s., které vzniklo v roce 2001 v Třeboni a od roku 2008 je akreditovaným dobrovolnickým centrem, v úseku dlouhodobé dobrovolnické činnosti.

Takový pes, který by chtěl pracovat jako já, musí nejprve složit vstupní testy a po úspěšném složení těchto testů následuje za několik měsíců výcvik a závěrečné zkoušky. Zkoušky musí složit nejen pes, ale i jeho „člověčí páníček“. Po úspěšném složení zkoušek tvoříme s paničkou tzv. canisetrapeutický tým a můžeme společně docházet za seniory nebo dětmi, no prostě za těmi, kteří si nás přejí. Canisterapeutický pes musí být nekonfliktní, milovat lidi a mít dobrý vztah ke zvířecím kamarádům.

A proč vám toto všechno píšu? Snad proto, že i my psi plemene Jorkšírský teriér, nejsme jen „načančané“ hračky, ale především milující a oddaní kamarádi všech lidí. Především jsme obrazem svého pána. Všichni psi mohou být při správném vedení nejlepším přítelem člověka se vším, co k tomu patří.

Chcete vědět, proč si mě panička koupila? Přece, abych dělal radost seniorům, aby nějaký canisterapeutický pejsek za nimi pravidelně docházel. Pejsků s výcvikem je málo, tak se rozhodla jednoho si pořídit a vycvičit sama. Řeknu vám, měla to, ale štěstí, že si vybrala právě mě. A já jsem měl štěstí, že mám jí, protože jsem díky ní získal „povolení“, abych mohl pracovat v domově pro seniory právě tady ve Vodňanech.

Připravili: Xaviér a  Eva Remišová, Instruktorka volného času CSP Vodňany

1
2

 

Haf_Bulletin_2_2015.pdf

Felinoterapie