Video - CSP Vodňany

Domov pro seniory

 

Přepis videa:

CSP Vodňany - Domov pro seniory 2020

Centrum sociální pomoci Vodňany nabízí pobytovou službu Domov pro seniory, která je určena pro seniory a osoby se zdravotním postižením, které dosáhly věku 55 let, a které potřebují sociální péči a jsou závislé na pomoci jiné osoby.

Celý domov je vybaven novým zařízením. Především elektrický polohovatelnými lůžky, nočními a jídelními stolky, šatními skříněmi, geriatrickými a toaletními křesly.

Ubytování je možné v jednolůžkovém či dvoulůžkovém pokoji. Pokoj si lze samozřejmě dovybavit vlastním nábytkem či vyzdobit, podle přání uživatele.

Čtyřiadvaceti hodinová zdravotní péče je zajišťována zdravotními sestrami. Minimálně dvakrát týdně přichází do Domova ordinovat lékař.

Kocourek Mikeš svou přítomností pomáhá zlepšovat náladu a tím i zdravotní stav seniorů.

V prvním patře staré budovy se nachází jídelna. Strava se podává třikrát denně a odpovídá zásadám racionální výživy i potřebám dietního stravování.

Součástí domu je taktéž kaple ve třetím patře, ve které se pravidelně pořádají mše.

V prvním patře staré budovy rovněž nalezneme společenskou místnost, v níž senioři mohou relaxovat setkávat se s ostatními seniory, či rodinou. Zde se taktéž pořádají různé akce. Například společné pečení koláčů, které si všichni užili, a odměnou jim byly výborné ručně dělané koláčky.

Klienti se mohou setkávat i ve společenské místnosti zařízené v retro stylu.

Terasa ve druhém patře nabízí klidné a příjemné místo k odpočinku i v letních dnech. I venkovní prostory jsou uzpůsobené k relaxaci a společenskému styku s ostatními klienty.

Dřevěný altán nabízí příjemné posezení ve stínu za slunečných dní.

Odtud taktéž klienti vyrážejí na výlety do okolí. Speciálně upravené auto umožňuje přepravu i klientů na invalidním vozíku.

Kromě výletů se v domě pro seniory pořádá nespočet akcí. Od přednášek, společného posezení s harmonikou až k pravidelně pořádaným programům. Velice očekávanou a oblíbenou akcí je například Žena za pultem.

Velikou událostí byla oslava k 20. výročí založení centra sociální pomoci Vodňany. Při této příležitosti Domov pro seniory obdržel certifikát značky kvality v sociálních službách se čtyřmi hvězdičkami.

Přijďte nás navštívit i vy. Prohlídku zařízení si můžete domluvit u vrchní sestry či sociálních pracovnic i mimo pracovní dny.

 

Pečovatelská služba

Přepis videa:

Pečovatelská služba Vodňany.

Pečovatelská služba Vodňany pomáhá seniorům a osobám se zdravotním postižením s úkony, které nejsou schopni zvládnout sami.

Uživatelé tak mohou žít ve svém domově a neztrácí kontakt se svým okolím, sousedy, přáteli či rodinou.

Služba je poskytována v městě Vodňany a jeho okolí.

Služba zajišťuje pomoc při zvládnutí běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně a při zajištění chodu domácnosti.

Služba poskytuje snídaně, obědy a večeře. Vše je možné připravit podle pravidel diet: diabetické,  žlučníkové nebo racionální.

V neposlední řadě zprostředkovává kontakt se společenským prostředím a fakultativní činnosti.

Služba je určena nejen seniorům a osobám se zdravotním postižením, ale také rodinám, ve kterých se narodily tři nebo více dětí nebo v rozmezí dvou let současně opakovaně dvě děti.

Klienti se mohou setkávat při různých akcích, při koncertech, přednáškách, zdobení vánočního stromečku nebo při pravidelných lekcích jógy.

V roce 2021 proběhla recertifikace Značky kvality. Vzrůstající úroveň poskytovaných služeb byla ohodnocena plným počet hvězdiček. S pěti hvězdičkami se pečovatelská služba Vodňany řadí mezi 3 nejlepší pečovatelské služby v celé České republice.

Posláním této služby je poskytnutí takové služby klientům, aby byla zachována jejich důstojnost a podporována jejich samostatnost vedoucí k setrvání v jejich přirozeném prostředí.

 

Oslava 103. narozenin

Přepis videa:

Oslava 103. narozenin

V Centru sociální pomoci ve Vodňanech slavila stotřetí narozeniny, paní Marie Honnerová. Dáma s obdivuhodnou vitalitou a šťastnou povahou přijímala gratulace od těch, kteří oni denně pečující i od zástupců města.

„Příjemné je vidět paní Honnerovou ve 103 letech, jak se dobře cítí, jak krásně hovoří. A jak je v pohodě a to se mi strašně líbí.“ – starosta Václav Heřman

Nechybělo ani hudební přání a paní Honnerová si dokonce trochu zatančila.

„Je to až s podivem, dalo by se říci, že přece v takovém věku by člověk chtěl mít klid a nikoho by nechtěl vidět, ale ona je úplně výjimečná v tomto směru, úplně naopak. Všeho se zúčastňuje a ještě naopak popichuje a říká si a měli se ještě líbilo, kdybyste nachystali tady toto a mně by se ještě líbilo a tamto. Takže mi samozřejmě, co její přání, to je naším rozkazem. Tak podle toho se přizpůsobíme. Senioři mají ve Vodňanech kromě kvalitní péče i pestrou škálu činností, které jim obohacují volný čas. Kromě přednášek, vystoupení harmonikářů, nebo grilování na zahradě se těší i na návštěvu zvířecího kamaráda. Máme svého canisterapeutického psa, který je potěšením pro všechny. To byste viděli, když lidé, kteří nemohu zvednout ruku a vy k nim přijdete s pejskem, jak najednou zvedají celá těla a jsou úplně nadšení a mohou pohladit. To je terapeut na slovo vzatý a jsme rádi, že ho tu máme.“ – ředitelka CSP Daniela Davidová

Gratulaci jorkšíra Xaviéra si paní Honnerová opravdu užila.

„Já se ráda raduju z takových věcí. Já nemám ráda, když se zlobí lidi, nadávají nebo mluví tak všelijak. Tak to nemám ráda. Ale když se lidi mají rádi a radují se spolu. To se připojím.“ – Marie Honnerová

Radostnou atmosféru prý mívá i velké setkání se seniory, které ve Vodňanech chystají vždy v závěru roku.

„Zveme všechny starší 70ti let do víceúčelové haly a bývá to někdy i tak, že je tam 300, 350 seniorů, kteří neváhají přijít a přímo se na to těší.“ – starosta Václav Heřman

Oslava 102. narozenin

Přepis videa:

Oslava 102 narozenin

Mimořádné 102. narozeniny slavila ve Vodňanech paní Marie Honnerová, která zde žije v domově pro seniory. Prozradila nám, jak se udržuje ve skvělé kondici.

„No, musí člověk o sebe trochu dbát a ráno si zacvičit. Když se vstane – raz dva, vztyčit, zapažit a vpřed upažit. A to se udělá pětkrát a jste jako rybička.“ – Marie Honnerová

„Já bych řekla, že pro všechny zaměstnance je nám vzorem. Ona se dovede prát se životem a její chuť do života je tak obrovská, že si myslím, že kdyby to opravdu fyziologický šlo, že by tady mohla být ještě sto let.“ – ředitelka CSP Daniela Davidová

Paní Honnerová pracovala v obchodě, na poště, a jako vedoucí kuchyně. Nejraději vzpomíná na to, jak jezdila jako kuchařka vařit na letní dětské tábory. To jí vydrželo až do 70 let.

„Ráda čtu. Romány ani ne, ale takový, jako knihy poučný. A vůbec, no. Pohádky, pohádky taky čtu.“ – Marie Honnerová

Oslavenkyně si užívala setkání s pracovníky domova a těšila se na starostu Vodňan, který také přišel gratulovat.

„Tak jak jsem paní Honnerové přál, říkal jsem jí, že za rok přijdu znova a ona řekla: ‚no, já na vás počkám‘. Takže to mi řekla před rokem a myslím si že to bylo velmi pěkný. Celý rok jsem si to nosil v hlavě, že až přijdu znova, tak se jí na to zeptám, jestli si to pamatuje a ona si to pamatovala.“ – starosta Václav Heřman

Domov pro seniory ve Vodňanech svým klientům poskytuje nejen potřebnou péči a služby, ale průběžně vzdělává své zaměstnance a ještě se snaží sblížit seniory a tu nejmladší generaci.

„Jedná se o to, že děti se naučí prostřednictvím geronto obleku chápat, jaké to je být starý. Jaké to je být omezen v nějakých úplně základních činnostech, které jsme obyčejní lidé zvyklí dělat, ale bohužel naši senioři, ne. Takže díky tomu, doufáme, že se ty děti naučí pochopit jaké to je být starý.“ – ředitelka CSP Daniela Davidová

„Oblek těžký až 30 kg, speciální brýle a sluchátka navodili rychle všechny příznaky stáří.“

„Jak se cítíš, jaké to je a co všechno se v tom dělala?“

„No, nevidím na to. Vidím úplně rozmazaně a někoho nevidím vůbec.“

„A co všechno si v tom obleku vyzkoušela?“

„Že je těžké vstávat a bolí z toho záda.“

„Když povídali třeba tři naráz, tak, tak jsem slyšela, třeba když někdo řekne - ahoj, tak jsem slyšela jenom hoj. Prostě neslyšela jsem to celý.“

Obyvatele domova pro seniory, pak společné chvíle s dětmi aspoň na nějakou dobu vytrhly z jejich běžného režimu a přinesli jim vítané zpestření dne.